Strona
Główna

Badania
Molekularne

Analiza
Statystyczna

Analiza
Informatyczna

Linki
Kontakt

Forum
Dyskusyjne          W celu wymiany informacji wśród internatów polecam korzystanie z grup dyskusyjnych. Można tam podyskutować z osobami, które często omawianymi przez siebie zagadnieniami zajmują się zawodowo lub też są ich pasjonatami. Można przyjąć, że zawszy znajdzie się ktoś, kto będzie potrafił udzielić nam niezbędnych informacji bądź skieruje nas tam gdzie informacji te są dostępne. Grupy dyskusyjne, na których można zasięgnąć dodatkowych informacji to między innymi;

          pl.sci.biologia - o rozlicznych genow manifestacjach.
          alt.pl.folding-at-home - wszystko o projekcie Folding@Home

          Bywalcy grup dyskusyjnych dobrze wiedzą jak podchodzić do rozmów i rozmówców na takich grupach. Dla nowych użytkowników mam tylko dwie krótkie rady. Pierwsza to zachowanie cierpliwości, jeśli nikt nie odpowiada, druga to zachowanie zimnej krwi, gdy zostaniemy sprowokowani do kłótni. Szczególnie druga przestroga jest bardzo ważna. Grupa dyskusyjna jest czymś w rodzaju publicznego i spotkać się tam można z wypowiedziami różnych ludzi, również nieprzychylnych merytorycznej wymianie informacji, szukających jedynie okazji do kłótni. Takie wysyłanie wrogich lub obraźliwych wiadomości na grupy dyskusyjne nazywane jest Trollingiem a osoby takie Trollami.
          Według większości nazwa troll pochodzi od legendarno-baśniowych stworów zwanych trollami. Spotkałem się jednak z informacją, że określenie "troll" nie pochodzi od postaci z mitologii skandynawskich, ale od techniki wędkarskiej zwanej "trolling" w której za płynącą łodzią ciągnie się odpowiednią przynętę i hak i czeka na zahaczenie ryby. Psychologiczne aspekty komunikacji za pośrednictwem sieci komputerowych.
          Najskuteczniejszą i jedyną według mnie bronią przed trollingiem jest całkowite ignorowanie trolli. Jest to czasem bardzo trudne, ale możliwe. Większość grup dyskusyjnych ma swojego trolla lub trolle, co uprzykrza wymianę informacji pomiędzy użytkownikami Usenetu. Często jednak można zauważyć, że osoby zagorzale zwalczające użytkowników posądzonych o trollowanie sami stają się jeszcze większym problemem grupy. Przykłady na to są nader częste wśród wypowiedzi grupowiczów. Niektóre wątki mające na celu szykanowanie trolla ciągną się dziesiątkami czy wręcz setką postów. Każda taka dyskusja indukuje powstanie kolejnych podobnych wątków i w ten sposób na kilka dni większość członków grupy zaabsorbowana jest jałowymi kłótniami. Efektem tego na pewno nie jest odejście trolla a jedynie to, że wielu spośród "prawych" grupowiczów pokazuje, że też "chamscy" być potrafią. Nie reagujmy na trolling ani też nie zwalczajmy trolla, a ten umrze naturalną śmiercią.
          Charakter grup dyskusyjnych bardzo trafnie oddaje dowcip;

          Pytanie: Ilu użytkowników listy dyskusyjnej potrzeba do zmiany żarówki?

          Odpowiedź: 1 331

1 zmieni żarówkę i wyśle wiadomość na listę dyskusyjną, że żarówka została zmieniona
14 podzieli się podobnymi doświadczeniami ze zmianą zarówek i jak w różny sposób można zmieniać żarówki
7 wyśle ostrzeżenia na temat niebezpieczeństw związanych ze zmianą żarówki
27 wskaże na błędy gramatyczne w postach na temat zmiany żarówki
53 będzie obwiniać za to programy do sprawdzania pisowni
156 napisze do administratora listy skarżąc się na dyskusję o zmianie żarówki i jej niestosowność na tej właśnie liście dyskusyjnej
41 poprawi pisownię w sporach na temat literówek czy błędów gramatycznych
109 wyśle informacje o tym, że ta lista nie jest o żarówkach i poprosi o przeniesienie dyskusji na alt.zarowka
203 będzie się domagać zaprzestania wysyłania krospostingów do grup alt.gramatyka, alt.pisownia i alt.interpunkcja
111 będzie bronić prawa wysyłania postinów w sprawie żarówek tłumacząc, że my wszyscy używamy żarówek i z tego powodu dyskusja o nich jest właściwa dla tej listy
306 będzie dyskutować nad tym, która metoda zmiany żarówki jest najlepsza, gdzie kupić najlepsze żarówki, jaka marka żarówek jest najlepsza a jakie marki są kiepskie
27 wyśle adresy url do miejsc, w których można zobaczyć przykłady różnych żarówek
14 zauważy, że podane adresy są nieprawidłowe i wyśle poprawione adresy
3 napisze o odnośnikach, które znaleźli odwiedzając podane adresy
33 zbierze wszystkie dotychczasowe posty wraz z ich nagłówkami i podpisami pod nimi, po czym wyśle je z dopiskiem "popieram"
12 oznajmi, że zaprzestają subskrypcji tej listy, ponieważ nie mogą znieśc dyskusji o zmianie żarówki
19 odpowie na postingi "popieram" dopisując "podpieram"
4 zasugeruje, że warto by stworzyć faq dyskusji na temat zmiany żarówek
1 zaproponuje utworzenie nowej grupy alt.zarowka.zmiana
47 stwierdzi, że nie ma takiej potrzeby, takie dyskusje doskonale leżą w tematyce alt.fizyka.zimna-fuzja
143 zagłosuje za utworzeniem alt.zarowka.zmiana


          Poniższy link kieruje na strone gdzie znależć można opis sposobu czytania i umieszczania ogłoszeń na grupach dyskusyjnych za pomocą programu Microsoft Outlook Express. Subskrybcja grup dyskusyjnych.
          Jeszcze link do strony na której znajdziemy wiele informacji na temat prawidłowej konfiguracji programu Microsoft Outlook Express jako czytnika grup newsowych. Konfiguracja Outlook Express.