Strona
Główna

Badania
Molekularne

Analiza
Statystyczna

Analiza
Informatyczna

Linki
Kontakt

Forum
DyskusyjneWiek XX był wiekiem genu, wiek XXI będzie wiekiem genomu.

          Ostatnie lata przyniosły znaczny postęp w badaniach naukowych materiału genetycznego. Dynamicznie rozwijająca się nowa dziedzina naukowa nazwana genomiką wniosła nową jakość do laboratoriów. Elektroforeza, PCR i podobne metody badawcze zostały zasilone "posiłkami" w postaci potężnych narzędzi takich jak, szybkie sekwencjonatory, mikromacierze DNA, analiza transkryptomu i proteomu, small interfering RNA i inne. Wszystkie te metody dostarczają w bardzo krótkim czasie bardzo wielu informacji, których analiza i interpretacja możliwa jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów informatycznych.
          Na stronach pisma "Nature" można obejrzeć lub ściągnąć na dysk swego komputera animacje przedstawiające zasadę procesu interferencji RNA. Jest to narzędzie, z którym związane są ogromne szanse badawcze dla nauki.

Animacja przestrzenna przedstawiająca replikacje DNA

          Zapraszam na stronę http://www.wehi.edu.au/. Warto zobaczyć umieszczone na tej stronie, niesamowite animacje przedstawiające proces replikacji DNA. Można je oczywiście ściągnąć i zapisać na swoim dysku. Są dostępne w formacie .mov więc, wymagany jest QuikTime Player by móc odtworzyć te animacje. Dla osób które nie mają tego programu przygotowane mamy pliki w formacie .avi do odtworzenia przy pomocy większości programów. Pliki te spakowane zostały WinRAR'em.

           DNA REPLICATION Camera: Above
           DNA REPLICATION Camera: Front
           DNA REPLICATION Camera: Back Left
           DNA REPLICATION Camera: Back Right
           Wszytkie animacje jednocześnie. DNA REPLICATION Camera: All


J.D.Watson F.H.Crick
"Molucular Structure of Nucleic Acids"
NATURE; April 25, 1953


M. Wilkins
"Molucular Structure of Deoxypentose Nucleic Acids"
NATURE; April 25, 1953

          Zbieg okoliczności sprawił, że w krótkim przeciągu czasowym gdyż jedynie w odstępie dwóch miesięcy przyszło nam pożegnać na zawsze dwóch wybitnych uczonych zaangażowanych w największe odkrycie XX wieku.
          Maurice Wilkins zmarł 05.10.2004roku. Był pionierem w dziedzinie genetyki. To jego prace miały przeogromny wpływ na odkrycie struktury cząsteczki DNA. O ile J. Watson oraz F. Crick to najsłynniejsze osoby biorące odział w badaniach nad strukturą DNA o tyle Maurice Wilkins wraz z Rosalind Franklin stanowią parę naukowców często niedocenianych pod względem wkładu pracy nad budową tej cząsteczki. Nie wielu zdaje sobie sprawe z tego jak ważni to byli ludzie i jak bardzo pomogli Watsonowi i Crickowi. Portal "Wirtualna Polska" umieścił nawet notatkę o śmierci Wilkinsa, jednak umieszczone obok zdjęcie to podobizna niedawno zmarłego Cricka http://wiadomosci.wp.pl/.
          Wilkins używał jako metody badawczej dyfrakcji rentgenowskiej, którą to zastosował do badania struktury DNA. Otrzymał on obrazy DNA o bardzo dobrej jakości i wyrazistości. Właśnie te obrazy były tymi, które pomogły rozwiązać zagadkę DNA.

          Download PDF z orginalną pracą Wilkinsa "Molucular Structure of Deoxypentose Nucleic Acids" Artykuł do pobrania, jako archiwum WinRAR.
          Wszystkie artykuły pochodzące z czasopisma "Nature" wydanego 25 kwietnia 1953 roku i traktujące o badaniach nad strukturą cząsteczek DNA dostępne są na stronie pisma "Nature". Komplet tych samych artykułów zapisanych w formacie .pdf jako jedno archiwum WinRAR`a można ściągnąć tutaj.
          Niedawno również zmarł Francis Crick współautor przełomowego odkrycia struktury DNA. W ubiegłym roku obchodziliśmy 50-cio lecie tego odkrycia. Zapraszam do zapoznania się z oryginalną pracą tych dwóch wybitnych naukowców, za którą to zostali uhonorowani nagrodą Nobla.
          Po dokonaniu tego przełomowego odkrycia nadal zajmował się tematyką biologii molekularnej badając sposób, w jaki informacja zapisana w DNA jest wykorzystana do syntezy białek. To on przedstawił "hipotezę kolejności", czyli że kolejność nukleotydów w cząsteczce DNA determinuje za pośrednictwem odpowiedniego kodu kolejność aminokwasów powstającego białka. Sformułował również "centralny dogmat" mówiący, że informacja z DNA przebiega w kierunku białka, ale nigdy odwrotnie. Przez ostatnie lata swej pracy, Francis Crick zajmował się problemem fenomenu układu nerwowego. Napisał na ten temat książkę, którą wydano również w języku polskim "Zdumiewająca hipoteza, czyli nauka w poszukiwaniu duszy". Głównym przesłaniem tej popularnonaukowej pozycji było uświadomienie szerokiemu czytelnikowi, że nasze odczucia emocjonalne i zmysłowe oraz świadomość są kontrolowane za pośrednictwem nieustających reakcji chemicznych w mózgu.
          Więcej informacji na temat odkrywców i historii odkrycia struktury DNA znajdziecie na Internetowej stronie tygodnika "Polityka".

  


Download PDF z orginalną pracą "Molucular Structure of Nucleic Acids"
Ten sam artykuł, jako archiwum WinRAR. Molucular Structure of Nucleic Acids

          Okolicznościowe logo wyszukiwarki internetowej Google z okazji pięćdziesiątej rocznicy odkrycia struktury DNA - 50th Anniversary of Understanding DNA - April 25, 2003


Genetyka cech ilościowych zwierząt w praktyce.

          Bardzo ciekawe opracowanie dotyczące metod hodowlanych z możliwością pobrania na swój komputer, udostepnione jest na stronie pana dr Tomasza Strabela http://jay.au.poznan.pl/~strabel/. Na stronie tej znależć można więcej interesujących dokumentów do pobrania oraz dwa programy pomocne przy obliczeniach w dziedzinach związanych z genetyką.
          Konspekt do pobrania w formacie PDF Genetyka cech ilościowych zwierząt w praktyce.


Folding@home

          Program Genome@home zakończył działalność 15 04 2004 r. Obliczone i zebrane dane wykorzystywane są przez uczonych z całego świata. Bezpośrednim następcą tego projektu stał się automatycznie program obliczeń rozproszonych Folding@home. Nadal pozwala on wspierać naukowców zajmujących się ludzkim genomem, tworzeniem protein i całą biochemią molekularną.
          Każdy, kto ma komputer i dostęp do Internetu może wykonywać obliczenia dla Folding@home. Często czynności wykonywane na komputerze wykorzystują minimalną część mocy obliczeniowej. Bez szkody dla komputera i bez szwanku dla innych czynności, które wykonujemy przy pomocy tej maszyny możemy pozwolić by w tle niezauważalnie trwał proces liczenia. Uruchamiany program pracuje z najniższym priorytetem. Oznacza to, że każda inna czynność, jaką wykonamy na komputerze, każde inne polecenie zostanie potraktowane jako ważniejsze od obliczeń. Dzięki temu obliczenia te nie spowolnią żadnego z procesów na komputerze i odbywają się niezauważalnie.
          Jak rozpocząć współprace z milionami ludzi na całym świecie przy tym projekcie? Polecam najpierw zajrzeć na stronę http://www.folding.prv.pl/ gdzie wszystko jest dokładnie opisane oraz umieszczono tam dużą ilość linków. Więcej informacji można zdobyć bezpośrednio u członków projektu Folding@Home, którzy wymieniają się informacjami w obrębie grupy dyskusyjnej.

Akademicka Telewizja Naukowa - programy o tematyce genetycznej

          Zapraszam do odwiedzenia multimedialnej telewizji ATVN. Misją jej, jak sami twierdzą autorzy tej internetowej akademickiej telewizji jest popularyzowanie nauki w Polsce. Odbywa się to poprzez udostępnianie wiedzy możliwie jak najszerszej rzeszy społeczeństwa. Mamy tu ogromny zbiór nagranych programów wideo, bohaterami, których są wybitni polscy naukowcy przedstawiający swoje osiągnięcia naukowe i opowiadający o dziedzinach naukowych w obrębie, których pracują. By móc korzystać z dobrodziejstw ATVN niezbędne jest zainstalowanie darmowego programu RealPlayer
          Ze swej strony polecam szczególnie te programy, które dotyczą genetyki.

Historia DNA - cz.I
Historia DNA - cz.II
Historia DNA - cz.III

Genomika - cz.I
Genomika - cz.II
Genomika - cz.III

Zwierzęta transgeniczne - cz.I
Zwierzęta transgeniczne - cz.II
Zwierzęta transgeniczne - cz.III

Kręta nić DNA
Wstęp do genetyki

Odkrywcy DNA - cz.I
Odkrywcy DNA - cz.II

Rośliny transgeniczne
Chemia miłości

Choroby genetyczne siatkówki oka u psów - cz.I
Choroby genetyczne siatkówki oka u psów - cz.II
Choroby genetyczne siatkówki oka u psów - cz.III

Did Adam meet Eve? Part One
Did Adam meet Eve? Part Two
Did Adam meet Eve? Exhibition

Transplantation of organs is transplantation of donor DNA Genetyka dla medycyny

Analiza porównawcza białek - cz.I
Analiza porównawcza białek - cz.II

Budowa i funkcje białek
Narzędzia i oprogramowanie bioinformatyczne
Jak wymodelować białko?

Białka z komputera - cz.I
Białka z komputera - cz.II
Białka z komputera - cz.III

Metody identyfikacji lokalizacji sekwencji kodujących w genomie. Cz. I
Metody identyfikacji lokalizacji sekwencji kodujących w genomie. Cz. II
Metody identyfikacji lokalizacji sekwencji kodujących w genomie. Cz. III

7 cudów architektury - cz.I
7 cudów architektury - cz.IIKsiążki on-line - NCBI BOOKSHELF

          Na stronie http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=Books znajdziecie zestawienie internetowych wersji najlepszych książek biomedycznych. Wszystkie one są w pełnych wersjach a dostęp do nich jest całkowicie za darmo. Dodatkowo w wersjach elektronicznych częste są interaktywne dodatki, których oczywiście nie ma w drukowanym oryginale. Na początek dwie spośród wielu dostępnych pozycji;
          BIOCHEMISTRY http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/bv.fcgi?rid=stryer - znana chyba wszystkim uczącym się kiedykolwiek tego przedmiotu, Biochemia Stryera, tym razem w wersji on-line.
          GENOMS http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/bv.fcgi?rid=genomes - znana, bardzo popularna i dobra książka Browna, również w wersji on-line.

 


Do ulubionych

Google Scholar

Biotechnologia


Katalog czasopism specjalistycznych w wersji
on-line

Jeśli;
znalazłeś/aś błąd,
masz propozycje,
komentarz,
chcesz pomóc,
to pisz do autora


e-mail


Przydatne za FreePrzydługawe posty

FORUM


KSIĄŻKI
w wersji tradycyjnej

[Allegro.pl

dodatki

designa

logo szukacza
www.szukacz.pl
 
WebMajster